Butik pasta

Butik pasta, son dönemde mutfağımıza gelen en büyük yeniliklerin başında sayılabilir. Yemek ve tatlı türlerinde yaşanan yenilenmenin yanı sıra pasta alanında da çeşitli yenilikler yaşanmış ve bunların en önemli yansıması da butik pastacılık olmuştur. Peki butik pasta nedir?

Kişiye özel pasta” olarak da bilinen butik pasta, genellikle düğün, nişan, doğum günü gibi kutlamalarda yapılmasına karşın kimilerinin de evde kendi başına hazırlayabildiği, yapımı birkaç gün sürebilen ama sonucu memnuniyet verici, lezzetli ve yaratıcı bir pasta çeşididir.

Butik pastacılık ülkemizde son birkaç yıldır yükselişte… Genellikle bu işin eğitimini yurtdışında almış kişilerin yönettiği birkaç büyük firma sektörün hakimi konumunda. Fakat bu firmaların pek çoğu butik pasta yapımında katkı maddeleri kullandığı için, pastaların zararı olduğunu söylemek mümkün.

O yüzden en güzeli, butik pastaları evde yapmaktır… Birkaç gün sürdüğünü yazdığımıza bakmayın, tüm günü almıyor butik pasta yapımı. Yalnızca hamurun olgunlaşması ya da kullanılan malzemelerin belli bir kıvama erişmesi için zaman geçmesi gerekiyor; o yüzden birkaç gün sürüyor. Yoksa herkesin yapabileceği, pastayı yiyenleri de hayran bırakacak şekilde kolay butik pasta tarifleri de yok değil…

Siz de internette özellikle ev hanımlarının deneyimlerini paylaşarak oluşturdukları ve denedikleri butik pasta tariflerini baz alarak evinizde yaratıcı çalışmalara imza atabilirsiniz. Hele ki yakın zamanda sevdiklerinizden birinin doğum günü gibi bir etkinliği varsa, hazırlayacağınız bir butik pasta, güne farklı bir anlam katacaktır.

Aklınızdan çıkarmayın; katkı maddeleri sağlığa çok zararlıdır ve özellikle hazır butik pasta sektöründe çok miktarda katkı maddesi kullanılmaktadır. Fakat kendiniz evde yaptığınız takdirde yalnızca doğal ürünleri kullanarak çok lezzetli ve görünüm açısından da mükemmel butik pastalar hazırlayabilirsiniz. Bunun için ihtiyaç duyacağınız tek şey biraz cesaret ve zaman…

Bu tarifi paylaş !

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir